20 Aralık 2012 Perşembe

Ağırbaşlı ve Modern: Oversized Trendi

İnce yapılı vücutlarda sımkısı saran kıyafetlerin şık duracağına dair yıllar yılı yaratılan koşullamadan sonra, oversized akımı bu konforsuzluğa adeta isyan ediyor.


Moda Cambazı
Oversized Style - Céline
2013 Kış Trendi
Oversized Manto

Vogue'un Ekim sayısındaki yazılardan biri, sol resimdeki mavi Céline mantonun popüleritesi ile başlıyordu. İşte kısa bir kesiti: ".... safir mavisi düşük omuzlu bol kesimli manto çiçeklerin arıları çektiği gibi müşterileri ve basını kendine çekiyor. Çünkü bu tasarım modası geçmeyecek bir modernliği, ağırbaşlı şıklığı ve cüreti bir arada taşıyor....".


Oversized kıyafetler göz yorucu detaylardan uzak, temiz/sade kesimler sunuyor.

Moda Cambazı
Jil Sander

Omuzlar düşük, boylar uzun, bazen kollar baskın şekilde geniş, bazen de tüm silüet bedeninize nereden baksanız iki beden büyük. Bu duruş, şüphesiz 2012/2013'ün en belirgin trendlerinden biri. Ağırbaşlı ama sıkıcı değil, bilakis modern şıklık peşinde olanlar için ideal.


2013 Kış Modası
Chloé - Comme des Garçons - Balenciaga

Oversized trendinde hilkat garibesi gibi durmamak adına, üzerinizdeki tek bir parçayı geniş - bol kesimli kullanmak, kalanları ise dar seçmekte fayda var. Yine de iddialı olmak istiyorsanız ve stilinize güveniyorsanız, alt resimdeki gibi büyük bir şortu ya da pantolonu bol kesim bir gömlek ile birlikte kullanabilirsiniz.

Moda Cambazı2013 Kış Modası
Oversized Kazak & Clutch

2013 Modası
Oversized Kazak

Trend sadece kıyafetlerle sınırlı değil, aksesuarlar da bu büyüklükten payını alıyor. Kolyeler, yüzükler ya da clutch'lar adeta büyüteç altında.

2013 Aksesuar Modası
Prada Jewelry & Clutch

2013 Modası
Oversized Clutch

2013 Trendleri
Oversized Clutch
Moda Cambazı
Oversized Saç Aksesuarı

3 yorum:

  1. Bu trend bana ilk başta küçükkken annemin ayakkabılarını giydiğim, babamın ceketlerini giydiğim dönemleri anımsattı :) Kıyafetleri bilmem ama oversized aksesuarları oldum olası sevmişimdir. Ellerine sağlık modana sağlık Moda Cambazı :))

    YanıtlaSil
  2. Bence yukarida bir resimde de oldugu gibi canta ve bileklik birbirini en az ayakkabiyla oldugu kadar tamamliyor. Modaniza saglik:)

    YanıtlaSil
  3. Yukarida bir sertlik var farkindamisiniz ve bu sertlik kadinlarda erkeklerden daha hos dUrdugu malum.

    YanıtlaSil