1 Nisan 2013 Pazartesi

Dövme Yaptırmada Kararsızlık Sorunsalı

Prison Break'in yıllardır bir türlü fırsat bulup izleyemediğim final sezonunu nihayet izledim. Yıllar önce (tam dizinin en popüler olduğu dönemde) bir kız arkadaşımın telaş ve heyecanla beni arayıp "Ayça Michael Scofield gaymiş" dediği günden beri kendisi ile ilgili söylemlerimizi kızlarla "Allah sahibine bağışlasın" formatına soktuk. Ama dizi için şakacıktan yaptırdığı müthiş dövmeleri hala aklımızda.


Prison Break dövme
Wentworth Miller/Michael Scofield-Prison Break

Bu dövme olayı gerçekten zor bir olay.
Yaptırsam mı yaptırmasam mı? Hamlet'teki olmak ya da olmamak tiradı gibi bir soru.

Bazıları için ise, bu kadar komplike değil bu durum. Bakınız Rihanna. 19. dövmesini de yakın zamanda yaptırdı. İşte 19 dövmesinden sadece bir kuple.


Rihanna 19 tattoos

Rihanna'nın çoğu dövmesini, ben sadece bir günlüğüne üzerimde görsem, ağır depresyon yaşarım.

Aynı yorumum Victoria Beckham için geçerli değil. Onunkileri daha zarif buluyorum. Bilek içine yaptırdığı "DB" baş harfleri çok şık.

Victoria Beckham Tattoos
 Victoria Beckham tattoos

Sevgili eşi David Beckham'ın ise Wentworth Miller'a doğru giden bir hali var.

David Beckham tattoos

Dövmelerini en çok beğendiğim ünlülerden biri, Freja Beha Erichsen. Model, dev modaevleri ile yaptığı sözleşmelere "yeni dövme yaptırabilirim" şartı koyuyor. Ama onun dövmeleri sayıca çok olmakla birlikte, pek çoğu yazı ve boyutça küçük, renksiz.

Zira özellikle renkli olan dövmelerin renginin solması gibi ayrı bir sorunsalı daha var. Zamanla üzerinden tazeletmek, kontör yapmak gibi işlemleri uygulamak gerekebiliyor.

Tattoo
Freja Beha Erichsen tattoos

Moda Cambazı
Freja float tattoo
Freja star tattoo

Düşünüyorum da; ilk dövme yaptırsam mı diye aklımdan geçirdiğim üniversite yıllarımda gerçekten yaptırmış olsaydım, şu an sildirmek için kapı kapı lazer dolaşıyor olurdum. O gün gözüme güzel gelen figür bugün fazlasıyla arabesk ve demode geliyor.

Dövme yaptırmada en son yapılacak şey trendleri takip etmek olmalı. Mesela tam pazuda kolu çevreleyen tribal dövmeler benim çocukluğumda inanılmaz revaçtaydı. Ama bugün yaptıran kalmadı.

Yani yaptırılacak figürün "zamansız" olması çok önemli.Ayrıca dövme yaptırmaya karar verdiğiniz şeyi öncesinde birkaç kere kına yani geçici dövme ile denemenin riski azalttığını düşünüyorum. Geçici dövme yaptırmış biri olarak; 2. gününde renginin atmaya başladığını, 10 gün içinde de "tamamen çıksa da kurtulsam" dediğiniz bir hale geldiğini söyleyebilirim. (Vaat ettikleri 1 ay sanırım hiç yıkanmamanız koşuluyla geçerli.) Ama yine de vazgeçme şansınız varken teninizde görmek için iyi bir metod.


Bana göre en garantisi genel geçer, global, zamansız bir söz, cümle, kelime vb. yazdırmak. Ebeveyn olanlar için çocuk ismi gerçekten çok ideal. İnsan sonuçta çocuğundan sıkılmaz. Sıkılmaz değil mi? :)

Benim internette gözüme çarpan bazı yazı modelleri.

Endless love tattoo


Fotoğrafları seçip yüklemem arasında geçen sürede bile, başta güzel bana gözüken dövmelerden bazılarının aslında ne kadar çirkin olduğunu düşündüm. Galiba bir ikizler burcu olarak en son yaptırmam gereken şey dövme.


Freedom tattoo

4 yorum:

 1. ben genelde pek beğenmem yaptırılan dövmeleri ve yıllardır yaptırsam mı yaptırmasam mı diye düşünürüm:) Son fotoğrafa bayıldım! "freedom" süpermiş o :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen şekerim, zor iş, riskli iş. Pek benlik değil galiba...

   Sil
  2. ben de dövmeleri pek sevmem. özellikle de istediğimizde çıkarıp atamayacağımız bir işareti üzerimize yaptırmak , günlük düşünmek anlamına da geliyor bence. ama son zamanlarda zarif ve anlamlı yazıları bilekte seviyorum.

   Sil
 2. kolumda dövme var ama risk v.s yok sadece güvenilir kişi tarafından yapılmasına dikkat ediniz ve de yeni moda trendleri olan dövmeleri seçiniz.

  YanıtlaSil