Moda Sözlük

Sohbet içerisinde, bir mağazada, bir kokteylde, bir toplantı arasında işte o kelime geçer. Belki daha önce yüz kere duymuşsunuzdur ya da belki de hayatınızda ilk duyuşunuzdur. Ama kelimeyi cümle içinde kullanan havalı şahıs öyle bir rahatlıkla kullanmıştır ki, soramazsınız da. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp deyişi yerine “ahaha neeaaa bilmiyor musunnn şakaa” cümlesi çınlamaktadır kulağınızda. Soramazsınız mümkün değil, herkes kın kın kınar sizi.


Moda Sözlüğü

Bu kadar ajitasyon yeterli. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp ayol.

Bilmeyenler, okuyup öğrenmek isteyenler için Moda Cambazı “Moda Sözlük”ü sunar. Moda Sözlük ayrıca; her türlü moda ile ilgili terim/jargon, moda ilintili cümle/cümlecik vb. ile ilgili katkı ve yorumlarınızı bekler.

Androjen: Maskülen ve feminen detayların bir arada kullanıldığı tarz. Hem kadın hem erkek tasarımlarında aynı kesim, kumaş tipi ve detayların kullanılması.


Moda Sözlük
Androjen Look
Moda Sözlük
Androjen Look


Ajur: Delikli örgü, gözenek.
Moda Sözlük
Ajur

Baggy pantalon:
Bol paçalı pantalon.


Moda Sözlük
Baggy Pantalon 
Moda Sözlük
Baggy Pantalonlu Katie HolmesBlazer: Ünlü modacı Tom Ford’un deyimiyle “düğünden cenazeye kadar giyebilecek bir emniyet giysisi”. Kurumsal iş dünyasının vazgeçilmezi. Son dönemlerde kadınların da gardıroplarına blazer ceketler girmiş durumda. Klasik ceketten farklı, takım olarak satılmıyor. Hala şık ama hafif spor diyebiliriz. Genelde altına farklı tonda/renkte bir pantalon veriliyor. Çoğunlukla düğmeler metal. Gümüş, altın, bakır öncelikli olmak üzere her ton metal düğme desenli ya desensiz olarak kullanılmakta.


Moda Sözlük
Blazer Ceket

Moda Sözlük
Blazer Ceketler (sıkıcı olmayan, farklı)


Brokar (Brocard): Sırma ve gümüş işlemeli bir tür ipekli kumaş.

Moda Sözlük
Brokar

Clutch: Portföyün sosyetik olanı desek pek de yanlış olmaz. Burhan Altıntop çantasının Eda Taşpınar versiyonu. Sapı olmaksızın taşınan el çantası. Çok severim...


Moda Sözlük
Alexander McQueen Clutch

Moda Sözlük
Zara Clutch

Moda Sözlük
Prada Clutch
Moda Sözlük
Celine Clutch


Dandy-look: Maskülen ve feminen tarzların sentezi. Feminen bir gömlek üzerine takılan papyon ya da skinny jean üzerine giyilen erkek gömleği gibi bir cinsiyete belirgin şekilde ait olan parçaların karşı cins tarafından kombinlenmesi sonucu oluşan tarz.


Moda Sözlük
Dandy Look
Dandy Look
Dandy Look & Blazer

Degaje: Kumaşın göğüs ya da yaka kısmının gevşek bırakılması ile elde edilen kesim. Bir giyişimde çok beğendiğim öteki giyişimde böğğğ ne çirkin dediğim bir yaka tipi.


Moda Sözlük
Degaje

En Vouge: Tutulan, gözde olan, beğenilen şey.

Flanel: Keten ve yünden dokunan kumaş.

Gamboç: Takım elbise taşıma kılıfı.

Haute Couture: Derin bir konu. Gerçek anlamıyla nedir öğrenmek için Modaloji sayfasındaki ilgili yazıma göz atınız.

Hızlı moda (fast fashion): Zara, Mango, H&M ve türevleri. Yani 2-3 haftada bir yeni koleksiyon çıkartan, tamamen büyük ölçeklerde fabrikasyon üretim yapan, erişilebilir olarak pazarda konumlandırılan moda segmenti.

It:
İkonik hale gelen, zirve, en tepedeki şeyler için kullanılıyor. Chanel'in 2,55 çantası bir it bag örneğin.

Jakar (jacquard):
Üzerinde büyük desenler olan kumaş.

Kalem etek: Sımsıkı, bele kalçaya oturan ve diz boyuna doğru iyice daralarak hopidik hopidik küçük adımlar attıran etek. Stiletto ile kullanımı müthiş bir görüntü verir.


Moda Sözlük
Dior Kalem Etek
Moda Sözlük
Kalem Etek

Kardigan: Yakasız, önden iliklenen hırka ya da ceket.

Karpuz kol: Bunu hepimiz biliyoruz. En azından benim gibi 80 sonrası doğmuş, Hülya Avşar filmleri ile ilkokul dönemini geçirmiş arkadaşların bildiği kesin. Hülya Avşar’ın pek çok komençerolu disko kıyafetinde bu kol kesimi kullanılmıştır. Şimdi modernize versiyonu tekrar moda malumunuz. Lady Gaga pek çok sever.

Kayık yaka: Tişört, bluz ve kazaklarda sıkça kullanılan düz kesimli, geniş yaka tipi. Omuzlar üzerindeki zarif ve sade kesimli bu model, boynu vurgular. Yaka açıklığına göre omuzları olduğundan büyük ya da küçük gösterebilir. Yaka açıklığı omuz çevresine kadar inmiş ise, omuzlar olduğundan daha büyük gözükür.

Kloş: Alt tarafı çan biçiminde genişleyen etek modeli. Pilili ya da pilisiz modelleri vardır.


Moda Sözlük
Dior Kloş Etek


Look:
Görünüş, stil, tarz gibi kelimeleri ifade etmenin havalı versiyonu.

Mokasen: Bağcıkları olmayan düz ayakkabı modeli. Klasik, klas bir duruşu vardır.


Moda Sözlük
Tod's Mokasen


Must have:
Bu sezon "almayanı dövüyorlar" dediğimiz ürünler için kullanılır.

Neon:
Parlak, fosforlu renkler.
Moda Sözlük
Neon Renkler
Moda Sözlük
Neon Renkli Elbiseler

Plise: Kumaşın belli bir düzen içinde ilgili makine ile katlanması ve şekillendirilmesi işlemi. Genelde pilili dediğimiz model ile, yani akordiyon gibi olan katlama şekliyle gardıroplarımızdaki yerini alır. Bu arada ben çocukken pileli derdim. Şive geliştirmişim meğer, çünkü aslı “pilili” imiş. 2012’de pilili eteği olmayanı dövüyorlar söylemedi demeyin.

Prêt-à-porter / Ready-to-wear: Hazır giyim. Yani kişiye özel dikilmeyen ve standardize edilmiş bedenlerde satışa sunulan giysiler.

Skinny: Bel, kalça, bacak ve hatta ayak bileğine kadar tamamen oturan, giymesi çıkartması özellikle yaz sıcağında olay olan pantolon tipi. 80’lerin günümüze kadar uzanan, sürekli kısa sürelerle yok olup yeniden doğan nadide eser.
Moda Sözlük
Giselle Bündchen'ın rengarenk müthiş skinny'si

Stiletto:
Boyu 2,5 cm’den 25 cm’ye kadar giden çok yüksek ve ince topuklu ayakkabı. Hemen her kıyafeti olduğundan şık, bacak boyunuzu olduğundan hayli uzun hale getiren bu seksi ayakkabının gardıroplarda mutlaka bulunması ikonalar tarafından önerilmektedir.


Moda Sözlük
Stiletto
Moda Sözlük
Louboutin Stiletto

Ton sür ton: Bir rengin üzerine tekrar aynı rengin kullanılması. Siyah gömlek üzerine bağlanan siyah fular gibi. Dikkatli kullanılırsa çok şık, dikkatli kullanılmazsa hayli sıkıcı.


Moda Sözlük
Ton sür ton

Total look:
Gidip vitrinde görülen kombinasyonun alınması ve aynen giyilmesi diyebiliriz. Aslında üzerinizdeki ürünlerin tek bir markadan alınmış olması da denilebilir. Günümüzde total look konseptiyle alışveriş  yapmak çok demodedir. Gidip bir markadan komple alıp çıkmak değil, yerine göre lüks bir marka çanta ile salı pazarı elbisesini birbirine yakıştıracak zevke sahip olmaktır esas olan. Böylelikle kişi total look değil, "personal look"unu yaratır. 

Truvakar: Kol boyu dirseğiniz ile bileğiniz arasında kalan kesim tipidir. Uzun süredir tekrar popüler olan ve pek çok bluz, triko ve gömlekte kullanılan popüler bir kol boyudur. Ama kol boyunu biraz güdük gösterme durumu da söz konusudur.

Trençkot: İçi astarlı, kemerli, su geçirmez pardösü, yağmurluğun havalısı diyelim. Burberry’nin en ikonik ürünüdür malumunuz. Londra’nın göbeğinde doğan bir markadan trençkot çıkmasın da ne çıksın.


Moda Sözlük
Burberry Trenchcoat

Tüvit (Tweed): Chanel ile birlikte anılan kumaş tipi. Çocukluğumda annem “şanel” kumaş deyişlerini bildiğiniz Yiğit Özgür karikatürü gibi algılarmışım meğer “donla kalan şener, hıristiyan diyor”.


Moda Sözlük
Tüvit
Moda Sözlüğü
Yiğit Özgür

Twin-set: Genelde aynı renk ve desenden oluşan kazak ve hırka takım. Bizzat kendim bu durumu çok sıkıcı bulurum.

Vintage: Olur olmaz her şeye vintage dediğimiz dönemdeyiz gerçi ama özetle anneannemin genç kızlık çantasını aldım, günümüz trendi kıyafetim ile kombinledim. Anneannemin çantası oldu sana “vintage”. Eski dönemlere ait.


Moda Sözlük
Vintage Look
Moda Sözlük
Vintage

Volant: Kadın giysilerinin etek ucu, kol vb. yerlerine verev kesilmiş kumaştan yapılan süs. Kıyafeti derhal romantik bir tarza bürür.

Wedge topuk: Bildiğimiz dolgu topuk. Mantar baskın olmak üzere, deri kaplama, hasır, tahta vb. versiyonları vardır.


Moda Sözlük
Wedge Topuklu Ayakkabı

Moda Sözlük
Wedge Topuklu Ayakkabı


Yarasa kol: Kazak, gömlek, tişört ya da bluzlarda kol altlarının bele kadar genişletilerek üçgen şeklini aldığı kol şekli. Manşet kısmı genellikle dardır. Skinny pantalonlar ile yakışır.

1 yorum: