Paris'te Parizyen Alışveriş

İçinizdeki Canavar için İpuçları

Paris’e geldiğinizde, içinizdeki canavarı ortaya çıkartmak da çok zorlanmıyor olabilirsiniz. Ama ben yine de ipuçlarımı sunarak canavarınızın iştahını kabartmaktan onur duyarım. 

Rehberimin Paris'te  Alışveriş Rehberimin hem kapsamı hem kalitesi ile ilgili iddialıyım, çok emek verdim zira.

Başlıklarım şöyle, ilginizi çekenler için - ki bence hepsi çekmeli - linklere tıklayabilirsiniz.

- Champs-Élysées Alışveriş
- Lüks Alışveriş
- Tasarımcı Markaları Alışveriş
- Büyük AVM Tipi Alışveriş
- Outlet Alışverişi
- Souvenir Alışverişi
- Gurme Alışveriş ve Marketler


Ve bazı ek bilgiler...

Paris’te Tax Free/Vergi İadesi Almak

- Aynı günde, aynı mağazadan ve tek bir fatura üzerinde minimum 175 €’luk alışveriş yapmanız gerekiyor.

- Alışveriş yapılan mağaza tarafından düzenlenen ve imzaladığınız tax free formu düzenleniyor. Mağaza bu formu doldurabilmek için pasaport bilgilerinizi istiyor.

- Tax free tutarını iki şekilde geri alabileceksiniz. A şıkkı, birkaç hafta içinde kredi kartınıza aktarılabilir. B şıkkı nakit olarak havaalanında alabilirsiniz. A şıkkı halinde alacağınız geri ödeme alışveriş tutarınızın %12’si iken, havaalanında nakit almanız halinde bu oran %10,6’ya düşüyor.

Son adım olarak havalanında formu gümrük noktasına teslim etmek ve parayı cebe indirmek kaldı. Allah’ım Allah’ım, her bu işlemi yaptığımda sanki onca euro cebimden çıkmamış ve havadan para kazanmışçasına nasıl aptal bir sevinç yaşıyorum anlatamam... Allah akıl fikir vere tabii.

Bilindiği üzere tax free yaptığınız ürünü gümrük yetkilileri görmek isteyebiliyor. Dolayısıyla havaalanına gittiğinizde ilk iş olarak tax free ofisine gitmek en doğrusu. Gösterdiklerinizi sonrasında valizinize sokuşturabilir ve bagaja verip taşımaktan kurtulabilirsiniz.

Paris’te İndirim Dönemi

Kış sezonu indirim Ocak ayının ortası, yaz sezonu ise Haziran ayı ortası civarında başlıyor. Her iki sezonda da indirim yaklaşık bir ay sürüyor. İndirimin ilk günü, ilk hafta sonu tam bir izdiham. İstanbul modeli, kasalarda kıvrıla kıvrıla dönen kuyruklar standart. Pançik pinçik edilmiş, sağa sola atılmış ve hatta denenmekten pörsümüş şeyler arasında arama kurtarma çalışması yapmadan indirim döneminden yararlanmak için, erken saatte gitmek şart. Tabii ki mümkünse de hafta içi.


Paris'te Alışveriş İpuçları

2 yorum:

  1. Super olmus ellerinize saglik Ben cok begendim ama buralardan alis veris yapmak bizi asar zenginlere gore buralar

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim Cici Kız Cabni. Aslında bu sayfamda pek çok farklı fiyat seviyelerine göre alışveriş alternatifleri yer alıyor. Ama Paris zaten genel anlamda pahalı bir şehir.

      Sil