17 Eylül 2013 Salı

Paris'te Alışveriş Part 3: Tasarımcı Markaları

Le Marais

Alternatif tasarımcı markaları için ilk akla gelen adres Le Marais bölgesi. Burada şansınız varsa dünyaca ünlü bir tasarımcı yanınızdan öylece yürüyüp geçebilir. Marais, benim Paris’te en keyif aldığım bölgelerin başında geliyor.

Le Marais bölgeye verilen isim. Burada en güzeli kaybola kaybola gezmek. Ama alışveriş için mutlaka başından sonuna yürümenizi önereceğim 3 sokak; Rue des Rosiers, Rue Vieille du Temple ve bu sokağı dik kesen Rue des Francs Bourgeois. 

Yeni tasarımcıların özellikle tercih ettiği Marais sokaklarında, bilindik Fransız markaları (Sandro, Maje vb.) ve farklı çizgilere sahip olan alternatif tasarımlar bulacaksınız. Cécile & Jeanne, Mon Amour, Noir Kennedy, Pring, K Jacques, Bis Boutique Solidaire, Anne-Charlotte Goutal, Simonne & Lisa B, La Boutique Extraordinaire bunlardan sadece birkaçı.

Le Marais ulaşım
Metro (hat 1) Durak adı: Saint Paul

Boulevard Saint-Germain

Saint-Germain üzerinde ve bu caddeyi dik kesen sokaklarda bilindik markaların yanı sıra yine pek çok alternatif tasarımcı markasına rastlamak mümkün. Bunun için zigzaglar yaparak üşenmeden sokakları taramalısınız.

Yemek ve Pazar günü brunch için önerim Paris'teki favori mekanlarımdan Ralph's. Ralph Lauren'in restoranı ve muhteşem şirin bir avlusu var. Burgerler, cheesecake, pancakeler filan nefis. Rezervasyon şart.


Ralph's

Ayr
ıca Jean Paul Sartre'ın romanlarını yazdığı ve pek çok ünlü entellektüel ismi ağırlayan Cafe de Flore ve Cafe deux Magots'da da bir kadeh şarap içebilirsiniz. Ben yemeklerini önermiyorum. Bence çoktan işi ticarete dökmüşler. Sadece; Fransız oyun yazarı, saatçi, mucit, müzisyen, diplomat, kaçak, casus, yayıncı, silah satıcısı, hicivci, finansçı ve devrimci diye tarihteki yerini alan bir Beaumarchais'nin dokunduğu mekana yüzyıllar sonra dokunma duygusu çok hoş diye, bir drink almanızı öneriyorum.

Boulevard Saint-Germain ulaşım
Metro (hat 3) Durak adı: Saint Germain des Pres
Ralph's adres: 173 Boulevard Saint-Germain  75006 Paris
Cafe deux Magot adres: 6 Place Saint-Germain des Prés  75006 Paris
Cafe de Flore adres: 172 Boulevard Saint-Germain  75006 Paris

Colette

Bir konsept mağaza (concept store) görmek isterseniz, Colette’i öneriyorum. Dünyaca ünlü pek çok marka ve tasarımcıya ait sınırlı sayıda farklı/konsept tasarımları burada bulabilirsiniz. Longchamp’dan Nike’a, Celine’den Dior’a kadar yelpaze çok geniş. Ürünler konsept ürünler olduğu için adet açısından çok zengin değil. Gözünüzde kocaman bir alışveriş merkezi filan canlanmasın. Ayrıca Colette’te Hüseyin Çağlayan’dan parçalara da rastlayıp, şahsen tanırmışçasına gururlanabilirsiniz.

Colette ulaşım
Metro (hat 1) Durak adı: Tuiliries
Adres: 213 Rue Saint-Honoré 75001 Paris


Colette Paris
Colette

Moda Cambazi
Colette

Le Bon Marché

Yine hem lüks markaların hem de alternatif tasarımcıların koleksiyonlarına yer veren diğer bir mağaza ise Bon Marché. Galeries Lafayette’in derli toplusu, yarım günde canınız çıkmadan, başınız dönmeden gezilebilir versiyonu. Ürünler Galeries Lafayette ve Printemps’e kıyasla daha seçilmiş. Yine Türk tasarımcılardan Dice Kayek’in ürünlerine ayrılmış bir küçük bölüm var. Buraya kadar gelmişken asla görmeden dönmemeniz gereken gurme market ile ilgili bilgileri Gurme Alışveriş başlığı altında görebilirsiniz.

Le Bon Marché ulaşım
Metro (hat 10, hat 12) Durak adı: Sèvres – Babylone
Adres: 24 Rue de Sèvres 75007 Paris


Le Bon Marche Paris
Le Bon Marché

L’Ecraireur

Benim en beğendiğim konsept mağaza. Burayı okulumun organize ettiği özel bir randevu gezdiğim için mağaza müdürü ile uzun sohbet etme fırsatım oldu. En büyük iddiaları sizi analiz ederek stilinizi yaratmak, geliştirmek. Ürün portföylerinde hem çok ünlü hem de limitli kitlelerce bilinen özel tasarımcılara ait pek çok parça var. Markaları karıştırarak oluşturdukları kombinasyonlar sayesinde; sizin bir mağaza vitrini olarak değil, stil sahibi olarak gezmenizi sağlıyorlar. Pahalı bir konsept mağaza, bunu bilererek gitmekte fayda var.

L'Ecraireur ulaşım
Metro (hat 1) Durak adı: Saint Paul
Adres: Ayrı konseptlere sahip 5 mağazası var ama benim size aktardığım mağaza 40 Rue de Sévigné 75003 Paris

L'ecraireur
L'Ecraireur

Merci

Artistik, farklı bir konsept mağaza daha. Dekorasyonu, displayleri ve kafeleri ile ile diğer konsept mağazalardan ayrıştığını düşünüyorum. Vaktiniz olursa mutlaka görmenizi öneririm. Acne’den tutun da Isabel Marant’a, Stella McCartney’e kadar yine pek çok tasarımcı markasına ulaşabileceğiniz, içerisinde bulunan kütüphane kafe ya da sinema kafede soluklanabileceğiniz alternatif bir mağaza.

Merci ulaşım
Metro (hat 8) Saint Sébastien Froissart
Adres: 111 Boulevard Beaumarchais  75003 Paris


Merci Paris
Merci

Merci Paris Cafe

Merci Paris Cafe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder