27 Mart 2014 Perşembe

MBFWI'da Ece Gözen Defilesi Notlarım

İstanbul Moda Haftası'nda form ve detayları ile beni en çok etkileyen isimlerden biri de Ece Gözen oldu.

Front-row'dan izleme şansım bulduğum bu defilede look'lar önümden "akarken" kendimi bu tasarımların içinde hayal ettim. Akarken tırnak içinde çünkü ne yazık ki defilelerde bazen koleksiyon ne kadar güçlü olursa olsun, içinde bir akıcılık olmayabiliyor. Koleksiyondaki parçaların kendi içindeki tutarlılığı, look'ların sıralaması, doğru styling, saç-makyaj, hatta taşıyan modellerin harmonisi ya da bazen müzik bile bu akışkanlığa etki ediyor. İşte bu noktada Ece Gözen'e gürültülü bir alkış diyorum.

Ece Gözen'in "We are all connected" isimli yeni koleksiyonunda, birbiri içine geçmiş farklı formlar, oversized silüetler, geometrik dokunuşlar, maxi etekler, cigarette pantolonlar, sezon trendi crop-top'ların alternatif yorumu, hologramların komple ya da detaylardaki kullanımı öne çıkıyor.
Oversized zarf clutch'lar kol altındaki kullanımı ile nefis ve özgün bir "ben buradayım" duruşuna sahip. 

Ayrıca kıyafetlerde kullandığı üçgen detayları ayakkabılarda belli belirsiz kullanması runway'in bütünlüğünü destekleyen diğer bir unsur.Tasarımlarını sportscouture olarak tanımlayan Ece Gözen, ekstra feminen görüntüden uzak ama kendine güvenli, cool, bir parça "distant" diyebileceğimiz, dikkat çeken bir kadın görüntüsü sunuyor. 

Bu yetenekli genç tasarımcıyı tanımayanlar için hemen hap birkaç bilgi paylaşıyorum.
Ece, Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı mezunu. yine duruşunu takdir ettiğim Hakaan Yıldırım'ın tasarım asistanlığını yaptı. 2012 yılında hem İHKİB'in Genç Tasarımcılar yarışmasında 3. oldu, hem de bitirme projesi ile Muuse x Vogue Talent Young Vision Award'u aldı.

Ülkemizde gelecek vaat eden yetenekler arasında gidecek çok yolu olduğu konusunda çoğu moda otoritesi hemfikir. Onu ve tasarımlarını keyifle takip etmeye devam edeceğim.

2 yorum:

 1. Blogunuzu çok beğendim sizi takibe aldım :)
  Bende bloguma beklerim
  Sevgiler,
  http://hayatimakyajla.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar bloğunuzu yeni keşfettim ve izlemeye aldım :) Bana da bekliyorum :)
  http://kirmiziruganayakkabilarim.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil